Nie będę owijał w bawełnę – ten album jest czaderski. Na jego czaderskość składa się kilka elementów, które wyjątkowo dobrze i sprawnie się ze sobą łączą, tworząc sprawnie działającą mieszankę wybuchową. Pierwszym elementem jest intrygujący dobór repertuaru. Mamy tutaj bowiem same polskie kompozycje na smyczki, ale są to dzieła niezwykle różnorodne stylistycznie. Jest tu II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego w aranżacji Richarda Tognettiego i Taniec góralski z Harnasiów op 55 tego kompozytora w opracowaniu Christiana Danowicza. Oba utwory oscylują wokół fascynacji muzyką Podhala a typowym dla tego kompozytora zmysłowym i pełnym wykwintu klimatem. Neoklasycyzm w jego najbardziej ostrym, śmiałym i niemal buńczucznym wydaniu reprezentuje Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego to mieszanka brzmień archaizujących, a także gęstych i przynoszących specyficzną, kontemplacyjną atmosferę. Absolutnie fantastyczne są trzy najświeższe kompozycje zawarte na krążku i przeznaczone na improwizujący kwartet smyczkowy i smyczki, a więc Ballada o śmierci Janosika Dawida Lubowicza, Iława oraz Namysłowiak Krzysztofa Lenczowskiego. Członkowie Atom String Quartet stworzyli dzieła niesamowicie witalne, pełne polotu i ożywczej energii.
Strona wykonawcza to drugi element stanowiący o wartości tej płyty. Zarówno wspomniany już ASQ, jak i orkiestra kameralna NFM Leopoldinum grająca pod wodzą Christiana Danowicza nie tylko stają na wysokości zadania, ale fascynują i czarują. Nie tylko precyzją zresztą, nie tylko znakomitym przygotowaniem i wysokim poziomem technicznym, ale również witalnością i wyczuciem, które pozwala im odnaleźć się równie dobrze w gęstym i nasyconym brzmieniu drugiej części koncertu Bacewiczówny, jak też w ostrych rytmach Tańca góralskiego. Jeśli chodzi o wspomnianych już Atomów, to w swoich kompozycjach dali czadu, a energia i entuzjazm jaki wkładają w grę są niesamowite. Ich kompozycje są inspirowane ludowością i w kapitalny sposób dowodzą, jak żywa jest ta muzyka i jak ogromny potencjał w sobie skrywa. Energetyczne wybuchy w Balladzie i Namysłowiaku fascynują i wciągają tak samo skutecznie jak melancholijna Iława.
Również oprawa graficzna wpisuje się w klimat płyty. Na Morskie Oko, Mnicha, Cubrynę i Mięgusze zawsze miło popatrzeć. DUX sprezentował słuchaczom kapitalną płytę. Więcej takich!
Made in Poland
Dawid Lubowicz
Ballada o śmierci Janosika*
Karol Szymanowski
II Kwartet smyczkowy op. 56
Taniec góralski z Harnasiów op 55 (opracowanie: Christian Danowicz)
Krzysztof Lenczowski
Namysłowiak*
Grażyna Bacewicz
Koncert na orkiestrę smyczkową
Krzysztof Lenczowski
Iława*
Mikołaj Górecki
Concerto-Notturno
*Atom String Quartet
NFM Leopoldinum
DUX