Nie słucham zbyt często muzyki na chór a cappella. Kiedy jednak w moje ręce trafił album Drrrum dana dam, zawierający dwa cykle pieśni kurpiowskich autorstwa Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego, postanowiłem przekonać się, jak te utwory wypadają. Autorzy albumu proponują tu słuchaczom przeplatankę – pieśni obu kompozytorów mieszają się tu bowiem ze sobą, co w intencji autorów zestawienia miało stworzyć dramaturgicznie zamkniętą całość. Czy zabieg zakończył się sukcesem? Nie jestem pewien, wolałbym chyba posłuchać oddzielnie najpierw utworów jednego kompozytora, a potem drugiego.
Same utwory wykonane są starannie i tworzą razem całkiem spójną konstrukcję, są też zróżnicowane pod względem ekspresji, a pieśni liryczne kontrastują z szybszymi, w których chór stosuje ciekawe zabiegi artykulacyjne w rodzaju tytułowego Drrrum dana dam, które pojawiają się w ostatniej pieśni Maciejewskiego, w Kozaku kurpiowskim. Dwie pieśni: Panie muzykancie Szymanowskiego i Powolniak młodszego kompozytora, napisane są do tego samego tekstu, co daje okazje do porównania sposobu jego opracowania przez obu kompozytorów. O ile autor Mitów tworzy obraz bardziej zmysłowy i sugestywny, o tyle Maciejewski w ciekawy sposób imituje grę na basetli. W pamięć zapada również jego pieśń A cemu, z tytułowym pytaniem powracającym kilkukrotnie w narracji i tworzącym czytelną klamrę kompozycyjną. Wykonania są dobre, ale nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że zespół śpiewa dość ostrożne. Odcinki utrzymane w szybszym tempie mogłyby być bardziej żwawe i energiczne.
Minusy? Są, a jakże. Przede wszystkim w dołączonej do wydawnictwa książeczce nie ma tekstów pieśni. Podczas słuchania, z uwagi na rozciągliwość melodii, słowa nie zawsze są zrozumiałe, więc dobrze byłoby je mieć. Czas trwania wszystkich utworów zawartych na albumie to tylko 26 minut. To bardzo mało i nie miałbym nic przeciwko, gdyby czymś go dopełniono.
Drrrum dara dam
Karol Szymanowski – 6 pieśni kurpiowskich na chór mieszany a cappella
Roman Maciejewski – Pieśni kurpiowskie na chór mieszany a cappella
Chór Kameralny UMFC
Krzysztof Kusiel-Moroz – dyrygent
DUX