W piątkowy wieczór we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki zabrzmiały dzieła Kaii Sariaho, Béli Bartóka i Gustava Holsta. Program był ciekawie pomyślany, a koncert uświetniła obecność znakomitego skrzypka, Gidona Kremera. Całość poprowadził Giancarlo Guerro.
Urodzona w 1952 roku fińska kompozytorka Kajia Sariaho nie jest u nas postacią zbyt rozpoznawalną, dlatego obecność w programie jej krótkiego dzieła orkiestrowego Asteroid 4179: Toutatis była odejściem od repertuarowej rutyny. Utwór okazał się ciekawy w brzmieniu. Autorka wykorzystywała głównie wysoki rejestr orkiestry, a długo trzymane dźwięki wprowadzały nastrój grozy i tajemniczości. Nic w tym dziwnego, gdyż asteroida teoretycznie pewnego dnia może uderzyć w ziemię. Jednak nie dane nam było nacieszyć się tym dziełem zbyt długo – skończyło się zanim narracja zdążyła się rozwinąć.
Ukończony w 1908 roku I Koncert skrzypcowy Bartóka ma dość nieciekawą historię. Kompozytor podarował autograf dzieła kobiecie, która darzył uczuciem. Ona co prawda nie odwzajemniała go, ale manuskrypt sobie zatrzymała, a koncert doczekał się prawykonania dopiero po jej śmierci, pod koniec lat 50. To jeszcze wczesny Bartók, nie tak awangardowy i efektowny jak choćby w Cudownym mandarynie. Kremer wykonał partię solową w sposób zaskakująco miękki. Ocieplał brzmienie wibracją, ale przez cały czas grał dość cicho i z trudnem przebijał się przez orkiestrę, którą zresztą Guerrero prowadził w ostrożny i stonowany sposób, w widoczny sposób bacząc na solistę i nie chcąc go zagłuszać. Także drugie ogniwo, w założeniu żywe i pełne temperamentu, wypadło nadspodziewanie spokojnie i dopiero pod koniec wykonawcy włożyli w muzykę więcej energii. Był to więc Bartók zaskakująco nieśmiały i ostrożny, a przez to chyba nie do końca atrakcyjny. Publiczność przyjęła jednak Kremera z wielkim entuzjazmem, a gorąca owacja sprawiła że artysta zagrał dwa bisy. Najpierw zabrzmiało jedno z preludiów Mieczysława Wajnberga, a potem utwór gruzińskiego twórcy Igora Lobody – Requiem.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego